Bazar czy supermarket?


W naszym kraju od wielu wieków funkcjonuje idea bazarów czy inaczej mówiąc handlów. Oznacza to, że na wybranym przez ludzi placu w mieście w określony dzień tygodnia rozkładają swoje kramy handlarze, którzy sprzedają różnorodne potrzebne nam produkty. Na bazarach możemy zatem znaleźć wszystko co jest nam potrzebne do codziennego życia. Są tutaj stoiska z ubraniami, butami, kosmetykami, sprzętem gospodarstwa domowego, owocami, warzywami, a nawet z meblami i dywanami. Jeśli targ jest organizowany przy małym miasteczku to bardzo często jest tu także specjalne miejsce przeznaczone na typowo rolny handel. Oznacza to, że na takim targu możemy kupić zwierzęta gospodarstwa domowego, płody rolne, nawozy czy maszyny rolnicze potrzebne do uprawiania ziemi. Zaletą kupowania na bazarze jest fakt, że możemy się targować ze sprzedającym o ostateczną cenę produktu.

Nie ma tutaj bowiem żadnych sztywno ustalonych cen ani kas fiskalnych, w których wszystko musi się zgadzać co do grosza. Jednakże  mimo tego zakupy na targu są coraz to bardziej drogie i czasami wręcz nie opłaca się tam kupować. Przyczyna tego jest fakt, że rolnicy w ostatnich latach tracą znaczną część swoich plonów w wyniku suszy, powodzi czy omroczenia i dlatego by móc zapewnić sobie godne życie podnoszą ceny tych resztek, które im zostały. Natomiast osoby, które handlują ubraniami zaopatrują się hurtowniach, w których dla takich małych sprzedawców detalicznych ceny są dość wysokie. W związku z tym coraz to więcej ludzi zaczyna robić zakupy w supermarketach a bazary odwiedza coraz to rzadziej. W supermarketach bowiem kusza nas różnorodne promocje i obniżki cen, które sprawiają, że możemy sporo zaoszczędzić.

Dodatkowo większość produktów jest tutaj standardowo znacznie tańsza niż w małych wiejskich sklepach czy też w sklepikach osiedlowych. Dużą przewagę nad bazarami supermarkety mają również z tego powodu, że są one otwarte niemal przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Dzięki temu klient może wybrać najbardziej dla siebie dogodny czas na załatwienie sprawunków, a nie tak jak w przypadku bazarów, robić zakupy w chwili gdy na targu znajdują się sprzedawcy. W związku z tym coraz to bardziej naturalne staje się, że targi i bazary stopniowo zaczynają znikać z krajobrazu naszych miast a ich miejsce zajmują wielkie budynki supermarketów, w których zakupy robi się w o wiele bardziej komfortowych i higienicznych warunkach.

Podobne artykuły


Giętarka ręczna - prosta konstrukcja, uniwersalne zastosowanie

Giętarka ręczna - prosta konstrukcja, uniwersalne zastosowanie

Giętarka ręczna do drutów to urządzenie stanowiące część zwyczajowego osprzętu warsztat&oacut...
Drzwi do dyplomu magistra to nabycie umiejętności

Drzwi do dyplomu magistra to nabycie umiejętności

Nie jest tajemnicą niemalże dla nikogo iż w naszym kraju kwitnie nowa intratna branża, a jest nią - ...
Buddyzm

Buddyzm

W III-IV wieku już naszej ery w Chinach bardzo rozpowszechnił się buddyzm, a pod jego wpływem rzeźba...
Joga – popularna forma relaksu

Joga – popularna forma relaksu

Mechaniczna produkcja pierogów - również w domu

Mechaniczna produkcja pierogów - również w domu

Kredyty nasze kredyty

Kredyty nasze kredyty

Co to jest sztaluga?

Co to jest sztaluga?