Drzwi do dyplomu magistra to nabycie umiejętności


Nie jest tajemnicą niemalże dla nikogo iż w naszym kraju kwitnie nowa intratna branża, a jest nią -  pisanie na zamówienie wszelakich prac magisterskich, licencjackich, acz nierzadko całych doktoratów. Tradycyjne wyszukiwarki Internetowe roją się od ofert firm zajmujących się wyżej wspomnianą „działalnością”. Dzięki temu, drzwi do tytułu magistra stoją otworem dla leniwych. Oczywiście nie jest to fair z etycznego punktu widzenia, niemniej bohater kultowego serialu „ House” byłby kontent. Tym bardziej że to motto brzmi – „ work smart, not hard” – w luźnym tłumaczeniu znaczyłoby to – „pracuj głową” – cokolwiek by to nie znaczyło, w kontekście doktora House’a.  

Paradoksalnie, nawet w polskiej kadrze naukowej istnieje ciche przyzwolenie na takie chwyty, celem zdobycia dyplomu magisterskiego. Nikt zdecydowanie nie odcina się od takich praktyk, to nie jest przypadłość Polski jedynie. Wszędzie w świecie liczą się rezultaty, nie to jakim sposobem się doń dochodzi. Dlatego nie dziwi że drzwi do kariery otwarte są dla kombinatorów wszelkiego rodzaju – oczywiście ważne aby nie dać się na tym całkowicie przyłapać. We spółczesnym bowiem społeczeństwie nie istnieje coś takiego jak słowo honoru, chociaż dawniej bywało wypaczane. Modne jest zatem hasło „Wstyd to kraść i wpaść”. Badacze z SGGW zwracają uwagę, iż  jest przynajmniej kilkaset już ofert sprzedaży magisterskich prac. Według niepublikowanego jeszcze raportu, gros tzw. „zapożyczeń” występuje w pracach z dziedzin : pedagogiki, psychologii, a również zarządzania. Zdecydowanie mniej ma Internet do zaoferowania z matematyki, kierunków medycznych, a również – co może wydać się oczywiste dla seminarzystów duchownych.

Co z drugiej strony może wydawać się aż nadto oczywiste, trudno bowiem napisać prace magisterską z matematyki, czy duchowych rozpraw teologicznych, wymaga to bowiem znacznie uważniejszego podejścia, a niekiedy znacznie bardziej wnikliwego podejścia. Po wtóre prac z matematyki i teologii jest znacznie mniej, albowiem nie były i nadal nie są to szczególnie popularne kierunki szkolnictwa, bynajmniej u nas w Polsce. Możliwe że to się zmieni jednak, przynajmniej w sferze matematyki samej – inżynierów bowiem brak, dlatego rząd robi co może by zachęcić lub przymusić ludzi do uczenia się matematyki.

Podobne artykuły


Starocia

Starocia

W domu każdego z nas ukryte są jakieś skarby. Pamiątki po dziadkach i pradziadkach, rzeczy przekazyw...
Joga – popularna forma relaksu

Joga – popularna forma relaksu

Joga jest formą aktywności fizycznej polegającej na rozluźnieniu się i zapominaniu o wszystkim. Pole...
Wycieraczki samochodowe

Wycieraczki samochodowe

Jak powszechnie wiadomo samochód jest zbudowany z wielu elementów, gdzie poszczeg&oacu...

Partnerzy


Współczesne zakupy dla każdego

Współczesne zakupy dla każdego

Koszulki z nadrukami dla młodzieży

Koszulki z nadrukami dla młodzieży

Zakupy z dzieckiem

Zakupy z dzieckiem

Odchwaszczanie trawników

Odchwaszczanie trawników