Giętarka ręczna - prosta konstrukcja, uniwersalne zastosowanie


Giętarka ręczna do drutów to urządzenie stanowiące część zwyczajowego osprzętu warsztatów oraz różnego typu zakładów produkcyjnych i naprawiających. Jest najmniej złożoną wersją rozwiązania, które spotyka się również w formie modelu z zasilaniem elektrycznym. Giętarka ręczna jest łatwa w obsługiwaniu i nie wymaga wykwalifikowanej wiedzy technicznej, co konieczne jest w przypadku wykorzystywania giętarek działających w trybie automatycznym lub półautomatycznym.

Najprostsze w użyciu giętarki ręczne cechują się prostą, bezawaryjną konstrukcją i nadają się do przeprowadzania różnego typu prac. Są wśród nich takie prace jak zaginanie drutów, rur, płaskowników oraz innych materiałów potrzebnych do przeprowadzania bieżących działań. Giętarka ręczna ma zazwyczaj niedużą, kompaktową budowę, dzięki czemu świetnie sprawdza się w pracach potrzebujących zmiany miejsca, np. na budowie lub w czasie różnego typu napraw. Taka trwała budowa giętarki ręcznej ułatwia również jej łatwe zamocowanie do stołu warsztatowego.

Giętarka ręczna wykorzystywana jest do gięcia tak na zimno, jak i na ciepło, stali okrągłej, stali płaskiej, a także takiej o przekroju kwadratowym. Specjalne wersje giętarek ręcznych przystosowane są również do gięcia kilku prętów naraz, a także przeprowadzania gięcia podwójnego. Na rynku dostępne są również giętarki ręczne przystosowane do gięcia materiałów czterokątnych czy też wykonywania gięcia o kształcie spirali.

W budowie giętarki ręcznej zawarte są elementy, które znacznie ułatwiają tę pracę i pozwalają wykonać je bezpiecznie oraz w zgodzie z wymaganiami prowadzonych prac. Do tego typu części w giętarce ręcznej należy między innymi mimośród, służący do sprawnego zamocowania zaginanych części, ogranicznik kąta czy też ogranicznik obrabianego elementu.

Giętarka, tak ręczna, jak i elektryczna, powinna być obsługiwana przez pracownika zaznajomionego z zasadami ostrożności. Zwłaszcza w odniesieniu do giętarek elektrycznych ich zastosowanie wymaga stosownego przeszkolenia pracownika.

Giętarki ręczne zazwyczaj spotyka się w firmach zajmujących się produkcją siatek ogrodowych, drzwi, kutych kratowań i żyrandoli, a także potrzebujących zgięcia rur czy profili w pracach budowlanych.

Podobne artykuły


W Niemczech otwiera się drzwi więzień

W Niemczech otwiera się drzwi więzień

Państwo Niemieckie poczęło otwierać drzwi więzień osobom niebezpiecznym. Zgodnie z prawem, Niemcy mu...
Szkoła równego startu

Szkoła równego startu

Wprowadzenie obowiązkowych zerówek dla wszystkich dzieci w Polsce miało spowodować danie iden...
Rozwój internetowych sklepów muzycznych

Rozwój internetowych sklepów muzycznych

W Internecie powstaje coraz więcej sklepów, gdzie można kupić instrumenty. Coraz więcej os&oa...
Jak oskubać młodzika na ubezpieczenia OC

Jak oskubać młodzika na ubezpieczenia OC

Zabiegi upiększające twarz nastolatków

Zabiegi upiększające twarz nastolatków

Koszulki z nadrukami dla młodzieży

Koszulki z nadrukami dla młodzieży

Translator zamiast słownika

Translator zamiast słownika